Kategorie poradnika:


Szukasz odpowiedzi na konkretne pytanie?

Zaproponuj temat artykułu wysyłając propozycję na kontakt@babyranking.pl


Nowe rodzeństwo, radość czy przekleństwo?

Data publikacji: 2012-09-19 13:47:19

Przyjście na świat nowego członka rodziny dla domowników jest okresem wielkich zmian, okresem trudnym i wymagającym odpowiedniego przygotowania, szczególnie tych najmłodszych. Większość rodziców zastanawia się czy ich syn lub córka zaakceptują nowe rodzeństwo i w jaki sposób mogą mu to ułatwić. Jest wiele prostych zasad, które warto wypróbowac aby powrót do domu ze szpitala był chwilą miła i pełną ciepła, a nie drogą pełną wybojów:

1. Przygotuj malucha na przyjście na świat rodzeństwa jeszcze przed porodem. Warto aby było świadome tego co się dzieje w życiu rodziny. Warto jednak przeczekać pierwszy trymestr ciąży, w którym jest największe ryzyko komplikacji. W razie złego obrotu spraw może być ciężko rozmawiać o nagłym zniknięciu braciszka zarówno dziecku jak i samym rodzicom. Dziecko może dotykać brzucha mamy, czytać mu bajki lub z nim rozmawiać. To pozwoli mu się oswoić z niedługim pojawieniem sie nowego malucha.

2. Staraj się nie dokonywać znacznych zmian w życiu starszaka, nie zmieniaj mu pokoju na ostatnia chwilę. Nie zmuszaj go do oddania małych ubranek rodzeństwu, postaraj się sprawić, żeby dziecko poczuło się dumne z faktu, że przekazuje starą garderobę czy zabawki drugiemu maluszkowi. W miarę możliwośći postaraj się zachować dawny plan dnia, tak aby dziecko nie czuło się zdezorientowane. Wszelkie gwałtowne zmiany mogą doprowadzić do buntu i oporu.

3. Pomocne w przygotowaniu malucha może okazać się wspólne wybieranie wyprawki, ubranek czy zabawek. Dziecko poczuje się wtedy potrzebne i włączone w ekscytujący proces jakim jest oczekiwanie nowego członka rodziny. Opowiedz dziecku na czym polega opieka nad noworodkiem, nie idealizuj, może to doprowadzić do późniejszego zawodu, gdy zamiast kompanem do zabaw, młodsza siostra okaże się płaczącym i kapryszącym osobnikiem.

4. Dobrym pomysłem może okazać się zakup drobnego prezentu w imieniu niemowlęcia dla starszego brata czy siostry. Warto też aby odwiedzający Was goście w pierwszej kolejności witali się ze starszym maluchem, a dopiero później z noworodkiem, a jeśli przynoszą prezenty to konieczny jest także drobiazg dla starszaka.

5. Po narodzinach niemowlęcia starsze dziecko może wydawać nam się niezwykle duże i samodzielne. Nie zapominajmy jednak, że także ono potrzebuje sporej dawki miłości i czułości. Nie pozwólmy aby czuło się zepchnięte na boczny tor, wręcz przeciwnie, pomóżmy mu się czuć wyjatkowo w nowej roli starszego brata. W momencie gdy np. mama karmi niemowlę, tata może poświęcić całą swoją uwagę starszemu rodzeństwu.

6. Opowiedz dziecku, o tym jak samo było malutkie i wymagające ciągłej opieki. Wspomij, że także ono było noszone na rękach, karmione butelką, i przewijane w świeżą pieluchę. Znajdź jego zdjęcia z okresu niemowlęcego. To pomoże mu zrozumieć, że opieka nad niemowlęciem jest naturalnym procesem a nie koncentracją uczuć na najmłodszym członku rodziny.

7. Kiedy jednak pojawi się złość u starszaka a nawet przejawy agresji warto szybko zareagować. Porozmawiaj z dzieckiem, zapytaj o jego emocje i pomóż mu je nazwać. Ułatwi Ci to zrozumienie jego punktu widzenia i uniknięcie ewentualnych dalszych błędów w relacjach między domownikami. Pozwól i pomóż mu wyładować swoje emocje, poprzez płacz, rozmowę czy energiczną zabawę.

8. Przypominaj dziecku jak bardzo jest dla Ciebie ważne, jak bardzo je kochasz i jak dumna jesteś z niego na co dzień. Zaangażuj je w opiekę nad noworodkiem, może podać Tobie pieluchę podczas przewijania czy wziąć udział w wieczornej kąpieli. Nie chodzi jednak by starszego malucha obciążać obowiązkami i odpowiedzialnością, bo opieka nad niemowlakiem może zmienić się z przyjemności w niechęć.

9. Zaangażuj innych członkow rodziny, takich jak bacie, dziadkowie czy ciocie aby pomogli Ci w poświęcaniu czasu starszemu maluchowi. Niech czuje, że nadal jest bardzo ważnym członkiem rodziny a przyjście na świat nowego nie zagraża jego pozycji.

10. I co najważniejsze, daj dziecku czas, każda zmiana w domu a w szczególności budowanie więzi z nowym członkiem rodziny wymaga czasu i cierpliwości :)

 

 

 

 

Autor: Redakcja babyranking.pl

Komentarze do artykułu:

Nie ma żadnych komentarzy do artykułu

Stań się częścią społeczności babyranking.pl, poznaj opinie i oceny wystawione przez innych użytkowników oraz opisy i zdjęcia prezentowanych przedmiotów. Twórz z nami ranking produktów dziecięcych przedstawiając własne opinie i recenzje produktów takich kategorii jak: foteliki samochodowe, wózki, leżaczki i huśtawki czy karmienie itp. Wygrywaj w konkursach oraz dokonuj mądrych i atrakcyjnych cenowo zakupów co ułatwi nasza porównywarka cen sklepów internetowych. Koniecznie poznaj nasz blog, forum oraz poradnik zawierający ciekawe artykuły dotyczące zdrowia i rozwoju dziecka. Zapoznaj się z ofertą takich producentów jak: Maxi-Cosi, BabyOno, Chicco, Fisher Price, Canpol Babies, Ziaja, Nivea, Nuk, HiPP, Arti, Bright Starts, Babymoov, Clippasafe, Mustela, MAM Baby, IKEA, OkBaby, Hauck, Bebecar, Inglesina, Rossmann, Cam, Avent, Cybex, Nuby, Motherhood, Edu Kids, Baggi, Medela, Tinti, Tiny Love, Little Tikes, Bubchen, Dax Cosmetics, Lansinoh, Baby Mix, Smoby, Graco, Topcom, Akuku, Tako, Delti oraz wielu innych.

 

Wszelkie opisy, zdjęcia, znaki towarowe, nazwy firm oraz inne elementy powiązane z prezentowanymi produktami są własnością ich producentów i dystrybutorów oraz przedstawiane są na portalu www.babyranking.pl wyłącznie w celach informacyjnych