Kategorie poradnika:


Szukasz odpowiedzi na konkretne pytanie?

Zaproponuj temat artykułu wysyłając propozycję na kontakt@babyranking.pl


Położna środowiskowa i wizyta patronażowa.

Data publikacji: 2012-11-20 13:04:10

Nadszedł długo oczekiwany dzień porodu, nareszcie po 9 miesiącach
przygotowań na świecie pojawi się Wasze maleństwo. Wielu rodziców obawia się jak sobie poradzą w pierwszych dniach, czy będą wstanie odpowiednio pielęgnować malucha. Na szczęscie świeżo upieczeni rodzice nie pozostają sami w tym jakże ważnym i pełnym nowych wyzwań okresie.   W pierwszych tygodniach życia ich maleństwa mogą liczyć na fachową opiekę, pomoc i porady położnej środowiskowej.

 

Podczas patronażowej wizyty pokaże ona w jaki sposób bezpiecznie i skutecznie wykąpać noworodka, jak pielęgnować pępek oraz skórę malucha. Pomoże oraz doradzi podczas często niełatwego, początkowego karmienia piersią. Oceni także stan zdrowia mamy i odpowie na wszelkie nurtujące ją pytania.

 

Podczas tej wizyty warto wykorzystać okazję i podzielić się wszelkimi wątpliwościami i problemami, nawet tymi najbardziej wstydliwymi. Położna oceni stan krocza czy blizny po cesarskim cięciu, a także sprawdzi czy macica obkurcza się prawidłowo.

 

Położna w czasie wizyty także uważnie przyjrzy się także samemu maluchowi. Oceni czy pępek goi się prawidłowo, zbada jego skórę i ciemiączko, oceni odruchy neurologiczne oraz stan ogólny noworodka.Co zrobić, żeby skorzystać z wizyty patronażowej?

Wystarczy wypełnić odpowiednią deklarację w przychodni, po porodzie lub jeszcze podczas trwania ciąży. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna, pokrywana przez NFZ. Rodzice mają prawo do pomocy świadczonej przez położną środowiskową w ciągu sześciu tygodni od porodu. Wystarczy po porodzie i powrocie do domu zadzwonić i umówić się z położą na wizytę domową.

 

Ważne jest, żeby nie traktować jej odwiedzin jako inspekcję lecz jako okazję do rozwiania wątpliwości i możliwość zapoznania się z podstawami pielęgnacji malucha.

 

 W pierwszych tygodniach życia dziecka rodzice mogą również liczyć na patronażową wizytę pediatry. Podczas odwiedzin dokładnie przebada malucha, stwierdzi także czy niezbędne szczepienia zostały wykonane.

 

Dodatkowo poinformuje rodziców o:


- kolejności wykonywania szczepień a także możliwości wykonania szczepień dodatkowych

- suplementach diety niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu malucha

- koniecznych badaniach, którym powinno być poddane dziecko w najbliższym czasie

- dacie kolejnego badania pediatrycznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Redakcja

Komentarze do artykułu:

Nie ma żadnych komentarzy do artykułu

Stań się częścią społeczności babyranking.pl, poznaj opinie i oceny wystawione przez innych użytkowników oraz opisy i zdjęcia prezentowanych przedmiotów. Twórz z nami ranking produktów dziecięcych przedstawiając własne opinie i recenzje produktów takich kategorii jak: foteliki samochodowe, wózki, leżaczki i huśtawki czy karmienie itp. Wygrywaj w konkursach oraz dokonuj mądrych i atrakcyjnych cenowo zakupów co ułatwi nasza porównywarka cen sklepów internetowych. Koniecznie poznaj nasz blog, forum oraz poradnik zawierający ciekawe artykuły dotyczące zdrowia i rozwoju dziecka. Zapoznaj się z ofertą takich producentów jak: Maxi-Cosi, BabyOno, Chicco, Fisher Price, Canpol Babies, Ziaja, Nivea, Nuk, HiPP, Arti, Bright Starts, Babymoov, Clippasafe, Mustela, MAM Baby, IKEA, OkBaby, Hauck, Bebecar, Inglesina, Rossmann, Cam, Avent, Cybex, Nuby, Motherhood, Edu Kids, Baggi, Medela, Tinti, Tiny Love, Little Tikes, Bubchen, Dax Cosmetics, Lansinoh, Baby Mix, Smoby, Graco, Topcom, Akuku, Tako, Delti oraz wielu innych.

 

Wszelkie opisy, zdjęcia, znaki towarowe, nazwy firm oraz inne elementy powiązane z prezentowanymi produktami są własnością ich producentów i dystrybutorów oraz przedstawiane są na portalu www.babyranking.pl wyłącznie w celach informacyjnych